skip to Main Content

Vali parim kiirlaen!

Kiirlaen on laenuteenus, mida iseloomustab lühike tähtaeg ja väiksem laenusumma.

Erinevalt teistest laenutüüpidest, kiirlaenu puhul pole vaja tagatist esitada ning laenu taotlemise ja raha kontole laekumise vahe on tavaliselt alla tunni.

Mida on kiirlaenu taotlemiseks vaja?

Kiirlaenu taotlemiseks piisab laenuandja kodulehel registreerimisest ja taotlusvormi täitmisest. Positiivse laenuotsuse korral peab esmakordne klient läbima ka isikutuvastamise protseduuri ning siis jääb vaid oodata raha laekumist kontole.

NB! Laenud on finantskohustus. Enne selle taotlemist mõtle oma otsus hoolikalt läbi ning vajadusel pea nõu spetsialistidega.

Miks eelistada kiirlaenu?

  • Taotlemine on kiire ja lihtne
  • Ühekordne isiku tuvastamine
  • Tagatist pole vaja
  • Raha saad kätte 15 minutiga

Kiirlaenu otsitakse tavaliselt juhul, kui – nagu selle nimigi ütleb – on kiiresti vaja laenata väiksem summa raha. Kiirlaenudega koos räägitakse ka SMS-laenudest, krediidikontodest, krediidiliinidest, väikelaenudest, mikrolaenudest ja muudest sarnase nimega finantsteenustest, mis on kiirlaenule head alternatiivid. Mõte on neil kõigil sama – nad võimaldavad laenutaotlejal kiiresti ja lihtsalt, üldiselt laenupakkuja kodulehel, taotleda vajaliku summa raha. 

Kiirlaen on abiks juhul, kui tuleb ette ootamatuid rahalisi väljaminekuid. Näiteks kui sul on vaja välja vahetada katki läinud kodutehnika, viia auto remonti või teha muid väljaminekuid, mida kuidagi edasi lükata ei anna. 

Populaarsed kiirlaenu pakkujad on näiteks Credit24, Ferratum, Bondora, Monefit, Raha24, Bigbank, TF Bank, SMS raha, SMS money, Credit Star ja Best Credit. 

Sarnaseid finantsteenuseid, mis võimaldavad laenata väiksemaid rahasummasid, on mitmeid, kuid toome välja peamised kiirlaenu iseloomulikud omadused:

Kiirlaen võimaldab laenata väikseid summasid

Kiirlaen on hea lahendus, kui sul on vaja katta mõned ootamatud ühekordsed kulutused. Kiirlaenu summad varieeruvad laenuandjate vahel, kuid summad algavad juba 50 € ja võivad ulatuda kuni 5000 €. Seega sobib kiirlaen juhuks, kui järgmise palgapäevani enam kuidagi välja ei venita, või kui on vaja välja vahetada näiteks ootamatult katki läinud külmkapp või pesumasin. Kui sul on suuremad kulutused, mida saad pikemalt ette planeerida, siis tasub sul kaaluda tarbimislaenu või väikelaenu võtmist. Kiirlaen on aga abiks, kui kulutus on vaja teha nüüd ja kohe. Kindlasti aga ei tasu kiirlaenuga rahastada emotsioonioste! Kiirlaenu summad võivad tunduda väikesed, kuid neil on kõrge intress, mis teeb sellest üsna kalli laenu.  

Kiirlaenu taotlemise protsess on kiire

Nagu ka nimi ütleb, siis käib selle laenu saamine kiiresti. Kui sul on olemas nutitelefon ja internetiühendus, siis saad sa kiirlaenu taotleda kus iganes sa paikned. Kiirlaenu taotlus on võimalik teha internetis laenupakkuja kodulehel ja taotluseid võetakse vastu pea ööpäevaringselt. Taotluste läbivaatamine võib võtta aega ühe tööpäeva, kuid kauem üldiselt ootama ei pea. Mõni laenuandja lubab laenuotsuse teada anda juba mõne minutiga. Positiivse otsuse korral kantakse raha sinu kontole kohe peale lepingu allkirjastamist. Kogu protsess kiire ja lihtne! Bondora lubab laenupakkumise teha lausa 1 minutiga ja positiivse laenuotsuse korral kannavad nad ka raha sulle samal päeval. 

Kiirlaen on ilma tagatiseta laen

Kiirlaenu puhul ei pea sa midagi tagatiseks panema. Ilma tagatiseta laen tähendab, et sa ei pea laenu katteks panema panti oma kinnisvara, autot või muud vara. Laenu taotlemisel võetakse arvesse sinu majanduslikku olukorda ja varasemat maksekäitumist, see annab kiirlaenu väljastajatele piisava ülevaate laenuotsuse tegemiseks. Kuna laenuandja tagatiseks on ainult leping, et sa maksad võetud laenu ära, siis laenuandja kompenseerib oma riski suurem intressimääraga. Ilma tagatiseta laenu taotlemine on ka kiirem, kui tagatisega laenu puhul. Laenu võtmine näiteks kinnisvara tagatisel eeldab hüpoteegi seadmist, mida tuleb teha notari juures kohapeal. Lisaks on vajalik tagatiseks oleva kinnisvara hinnata. Ilma tagatiseta laenu on võimalik kodust lahkumata internetis taotleda ja ka otsus saabub kiiresti. 

Kiirlaenu puhul on laenu tagasimaksmise periood lühike

Kuna kiirlaenu puhul on summad väiksemad, siis on ka tagasimaksmise periood lühem kui näiteks tarbimislaenude või väikelaenude puhul. Samas ei pea muretsema, et laenu tagasimaksmisega liialt kiirustama pead, paljud laenupakkujad võimaldavad laenatud summa tagasi ka maksta mõne aasta jooksul. Kohati oleneb laenu tagasimaksmise periood ka laenatud summas suurusest. Mida suurem summa, seda pikema perioodi peale on selle tagasimaksmine võimalik ajastada. 

Kiirlaenu võtmise puhul peab arvestama kõrgema intressiga

Võrreldes väike- ja veelgi enam hüpoteeklaenudega iseloomustab kiirlaenusid kõrge intress. Seda tuuakse sageli välja kiirlaenude kriitikas. Kiirlaen ei ole halb asi, kuid paraku, kiirel rahal on oma hind ja selle võtmisesse peab suhtuma vastutustundlikult, hoolimata sellest, et laenusumma võib olla väike. Mõnel juhul võib kiirlaenu intress ulatuda lausa 30 – 40 %, kuid leidub õnneks ka väiksema intressiga laenupakkujaid. Intressist oleneb väga palju, kui kalliks laenatud summa sulle kujuneb. 

Mõnel juhul võib kiirlaenu intress olla ka lausa üllatavalt soodne. Näiteks Ferratumil on krediidilimiidi pakkumine, mis püüab tähelepanu oma 1 € fikseeritud kulu poolest – laena 1000 € ja maksa tagasi 1001 €. Kuid see on pigem erand, kui reegel ning heade pakkumiste puhul tasub süveneda tingimustesse veelgi põhjalikumalt. Näiteks Ferratumi pakkumine on nii hea nagu esmapilgul tundub vaid siis, kui suudad laenu tagasi maksta 30 päeva jooksul. See on üsna lühike periood ja tasub enne laenu võtmist olla oma maksevõimes kindel. 

Väikese laenusumma ja kõrge intressi tõttu tasub kiirlaenu võtta selliste väljaminekute tarbeks, mida tõesti ei saa mitte kuidagi edasi lükata – ootamatult katki läinud auto remontimine, hädavajalikud tervisekulud, rikkis külmkapi väljavahetamine jne. Kuna intressid on erinevatel teenusepakkujatel erinevad, siis tasub teha põhjalikku eeltööd ning kaaluda ka alternatiive. Näiteks, kas krediitkaart või krediidilimiit võimaldaks selle väljamineku teha soodsamatel tingimustel? Juhul, kui summa, mida laenata soovid on võrdlemisi suur, tasub vaadata, kas väikelaenu võtmine oleks majanduslikult mõistlikum.

Millised on eeldused kiirlaenu saamiseks? 

Kiirlaenu saamise eeldused on kõigil laenuandjatel üsna sarnased. Kiirlaenu mõte on, et see oleks kättesaadav ja kiire, seega on tehtud tingimused lihtsaks ja selgeks. Laenu saamiseks peab olema vähemalt 18-aastane ja elama alaliselt Eestis või omama siinset elamisluba. Laenu andmisel vaadatakse sinu sissetulekuid ning nõutakse, et sul on igakuine püsiv sissetulek, olgu selleks palk või pension. Muid toetusi üldiselt ei arvestata sissetulekuna. Oma majandusliku olukorra tõendamiseks pead sa esitama oma pangakontode viimase kuue kuu väljavõtte. Üldiselt on nõue, et laenuvõtja igakuine sissetulek oleks umbes 300 € juures. Erinevate laenuandjate juures võib see summa olla veidi erinev, kuid üldiselt jääb see sellise numbri juurde. 

Mitmed laenuandjad nõuavad, et taotluse esitamiseks oleks sul nende keskkonnas avatud konto ning sellega kaasneb esmakordsel laenutaotlemisel isikusamasuse tuvastamine. See tähendab, et pead nende esinduses või sobiva koostööpartneri juures esitama enda ID-kaardi oma tuvastamiseks. See siiski on üldiselt ühekordne tegevus ja järgnevate kiirlaenude taotlemisel seda enam tegema ei pea. 

Oluline on ka, et sa omaksid isiklikku pangakontot. Kellegi teise kontole sinu laenatud raha ei kanta. 

Laenuotsuse tegemiseks teeb laenuandja päringud maksehäirete registrisse ja muudes krediidiregistritesse ning laenu saamise eelduseks on, et sul ei oleks aktiivseid maksehäireid. Maksehäirete korral laenutaotlus positiivset otsust kahjuks mitte mingil juhul ei saa. Kui laenutaotleja on esinenud maksehäireid, siis jälgitakse ka, et sellest oleks piisav aeg möödunud. 

Eelnevalt on välja toodud peamised eeldused ning laenuandjatel võib olla veel üksikuid erinõudmisi. Seega loe alati tingimusi enne laenu taotlemist ning võrdle erinevaid teenusepakkujaid omavahel. 

Kiirlaenudesse suhtutakse kohati negatiivselt, kuna minevikus on kergelt kättesaadavad SMS-laenud tekitanud paljudele finantsilisi probleeme. See on ka üks põhjus, miks pangad ja krediidiasutused nõuavad tänapäeval palju rohkem infot laenutaotleja sissetulekute ja kohustuste kohta – et nad saaksid teha vastutustundlikke laenuotsuseid. Kui sa laenad vastavalt oma maksevõimele ja suudad oma laenud õigel ajal tagasi maksta, siis ei ole kiirlaenul midagi viga. 

Kuidas toimub kiirlaenu taotlemine? 

Kiirlaenu taotlemine on tehtud väga lihtsaks. Kuna kiirlaen on ilma tagatiseta laen, siis tehakse laenuotsus puhtalt laenuvõtja sissetulekute põhjal. Ei ole vaja tegeleda tagatise seadmisega seonduva hindamisakti või notariaalse lepinguga. Erinevate laenuandjate kodulehelt leiad laenukalkulaatori, mille abil sul on võimalik valida summa, mida soovid laenata, ning periood, mille jooksul laenu tagasi maksad. Sulle arvutatakse välja näitlik kuumakse. Kui laenuandja tingimused sulle sobivad ja kuumakse on jõukohane, siis saad esitada sealsamas laenutaotluse. Kui taotled laenuandja juures kiirlaenu esimest korda, siis tavaliselt pead ka konto looma, kuid see ei võta üldiselt kauem kui 5 minutit. 

Peale laenutaotluse esitamist tuleb oodata positiivset otsust. Tavaliselt saavad kiirlaenu taotlused vastuse samal või äärmisel juhul järgmisel tööpäeval. Positiivse otsuse ja laenulepingu allkirjastamise korral kantakse raha sinu kontole. 

Esmakordsel laenu taotlemisel on konto loomiseks vajalik teha ka identifitseerida ennast ID-kaardi või Mobiil-IDga veebilehel. Kui see võimalik ei ole, siis mõnel laenuandjal on koostöö Eesti Postiga (Omniva) ning saad end nende esinduses tuvastada. Isikusamasuse tuvastamine on siiski ühekordne tegevus. Kui võtad samalt laenuandjalt teist või kolmandat korda juba laenu, siis end enam korduvalt tuvastama ei pea. 

Kiirlaenu tagasimaksmine

Kiirlaenu võttes tasub oma laenu tagasimaksmise võimes kindel olla. Kui kodulaenude ja hüpoteeklaenude puhul on maksepuhkuse võtmine või laenu tagastamise tähtaja pikendamine lihtne tegevus, siis kiirlaenu puhul ei pruugi sellised muudatused kuigi soodsad olla.  Juhul, kui sa oma laenu maksetega hilined, on laenuandjal õigus nõuda viivist vastavalt lepingus sätestatud määrale. Maksehäired aga takistavad sul edaspidi laenu saamist. 

Kokkuvõte

Kiirlaen on kiire ja lihtne finantsteenus juhuks kui sul on vaja lisaraha väljaminekute jaoks, mida kuidagi edasi lükata ei saa. Kiirlaen on tuntud oma küllaltki krõbeda intressimäära poolt ning ei saa salata – kõigist laenudest on see tõesti üks kõige kõrgema intressiga laen. Kiirlaen on ilma tagatiseta laen, mis ühest küljest teeb laenuandjale laenu väljastamise riskantsemaks ja seetõttu küsitakse kiirlaenu puhul kõrgemat intressi, samas võimaldab see protsessi teha laenuvõtja jaoks kiireks. Ei ole vaja tegeleda hüpoteegi seadmisega notari juures või tagatise hindamisakti tellimisega. 

Kiirlaenu puhul on laenatavad summad väiksed, olles maksimaalselt mõnituhat eurot. Täpselt piisav vahemik, et võimaldada laenuvõtjal katta ootamatud väljaminekud. Nõudmised laenuvõtjale on küllaltki standardsed – kui oled vähemalt 18-aastane, püsiva sissetulekuga ja ilma maksehäireta, siis ei ole kiirlaenu saamine sinu jaoks probleem. SMS-laenu halb maine on kohati ka kiirlaenudele külge hakanud, kuid finantsteenuste regulatsioon on sellest ajast oluliselt arenenud ja kõik laenuandjad peavad kinni pidama vastutustundliku laenamise põhimõtetest, mistõttu nad küsivad laenutaotleja sissetuleku ja kohustuste kohta infot. 

Kiirlaenule on loodud ka mitmeid sarnaseid alternatiive nagu krediidikonto, krediidilimiit või muu sarnase nimetusega lahendus, mis kõik võimaldavad kiirelt lisaraha laenata. Nagu iga finantsotsuse puhul, on ka kiirlaenu puhul mõistlik järgi mõelda, kas see on antud olukorras kõige parem lahendus ja olla kindel oma maksevõimes. Kui aga raha on hädasti kohe vaja ning suudad oma laenu õigel ajal tagasi maksta, ei ole vaja muretseda.